Fundació Art Pal·latiu

En el nostre compromís continu de brindar la millor cura possible als nostres pacients, en Clínica Sant Antoni, sempre estem buscant formes innovadores de millorar la seva qualitat de vida. Una de les iniciatives més inspiradores i efectives en aquest sentit és la col·laboració amb la Fundació Art Pal·liatiu.

En aquesta entrada de blog, explorarem detalladament com la Fundació Art Pal·liatiu està aportant el seu granet de sorra en la cura en el nostre centre sociosanitari i com les intervencions d’expressió artística estan fent una diferència significativa en la vida dels nostres pacients i les seves famílies.

Art Pal·liatiu: Un Enfocament Transformador

L’enfocament que aporta la Fundació Art Pal·liatiu convida a anar més enllà de la
atenció mèdica convencional. Es tracta de reconèixer la importància de la qualitat de vida i el benestar emocional dels nostres pacients, especialment aquells que enfronten malalties greus o estan en l’última etapa de les seves vides. En Clínica Sant Antoni, entenem que la cura no es limita a tractar símptomes físics, sinó que també ha d’abordar les necessitats emocionals, psicològiques i espirituals de cada individu.

Art-Pal·liatiu-1

Fundació Art Pal·liatiu: Missió i Compromís

Art-Pal·liatiu-2

La Fundació Art Pali·liatiu és una organització sense fins de lucre que comparteix el nostre compromís amb la millora de l’atenció sociosanitària a través de l’artteràpia. La seva missió és reduir el dolor emocional de persones amb malalties avançades a través de tallers d’expressió artística. La seva visió es basa a transformar l’experiència de malaltia i de final de la vida, oferint un enfocament més humà i enriquidor de la cura.

Sessions d’expressió artística en el nostre centre

A través de l’ús de diferents formes d’expressió artística i de materials i recursos, com poden ser la pintura, l’escultura, l’escriptura i la música, les sessions busquen donar resposta a les diferents necessitats de cada persona. Els nostres pacients no sols passen un moment agradable sinó que també tenen l’oportunitat d’explorar i expressar les seves emocions i pensaments de manera creativa i terapèutica.

Art-Pal·liatiu-3

En la majoria de casos, es treballa amb la història de vida de cada persona, per la qual cosa moltes de les sessions s’inspiren en records, aficions, celebracions i interessos. D’aquesta manera, els nostres pacients tenen l’oportunitat de compartir les seves històries, reflexions i desitjos. Això és especialment terapèutic per a aquells que enfronten el final de la vida i desitgen deixar un llegat de les seves experiències.

Art-Pal·liatiu-4

Por ejemplo, muchos pacientes conectan con la propuesta de escribir e ilustrar recetas, compartiendo así un recuerdo ligado a su amor por la cocina. També connecten amb la idea de fer un detall pensat o dissenyat per ells mateixos, ja sigui per a decorar l’habitació o regalar a algú especial.

Art-Pal·liatiu-5

Les sessions d’expressió artística brinden suport emocional i espiritual als pacients i les seves famílies. Això ajuda a abordar els temes emocionals i espirituals que sovint sorgeixen en aquesta etapa de la vida.

Impacte en els nostres pacients

Els resultats d’aquestes intervencions han estat sorprenents. Els nostres pacients informen sobre una major sensació de pau, una reducció de l’estrès i una major qualitat de vida en general. L’oportunitat de participar en activitats creatives i expressives els permet explorar les seves emocions d’una manera que sovint és difícil d’aconseguir a través de paraules.

Art Pal·liatiu -6

Desafiaments i futur de la col·laboració

Art-Pal·liatiu-7

El futur de la nostra col·laboració amb la Fundació Art Pal·liatiu és prometedor. A mesura que continuem acumulant evidències dels beneficis de les intervencions individuals d’expressió artística esperem que aquestes es puguin anar ampliant a sessions grupals i així convertir-se en una part estàndard de la cura sociosanitària. Així mateix, esperem que més centres adoptin aquest tipus d’iniciatives centrades en la persona.

Conclusió

A la Clínica Sant Antoni, estem orgullosos d’associar-nos amb la Fundació Art Pal·liatiu per a transformar la cura que brindem als nostres pacients. Creiem fermament que la metodologia d’aquesta entitat ofereix un enfocament més humà i enriquidor de la cura en l’atenció sociosanitària. A través de sus intervenciones de expresión artística y el compromiso de nuestro personal, estamos haciendo una diferencia positiva en la vida de nuestros pacientes y sus familias, demostrando que el arte tiene el poder de sanar y enriquecer incluso en los momentos más desafiantes de la vida.

Art-Pal·liatiu-

Estem compromesos a continuar avançant en aquesta direcció, perquè cada dia puguem oferir una cura més completa i significatiu als qui confien en nosaltres en els seus moments de necessitat. Esperem que aquesta entrada del blog on hem explorat detalladament com la Fundació Art Pal·liatiu està aportant el seu granet de sorra en la cura en el nostre centre sociosanitari i com les intervencions d’expressió artística estan fent una diferència significativa en la vida dels nostres pacients i les seves famílies, us hagi agradat i interessat.